PPRC ve HDPE Borulama

PPRC ve HDPE Borulama
PPRC ve HDPE Borulama

İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin doğal bir sonucu olarak plastik boru kullanımı atık su, temiz su, tarımda akıllı sulama, drenaj ve doğal gaz dağıtım şebekeleri gibi birçok farklı alanda kullanılır.

PPRC ve HDPE Boru (Kompozit) Nedir?

PPRC boru “Polipropilen Random Copolimer” ham maddesinden üretilir. PPRC boru malzeme olarak pürüzsüz ve kaygan bir yapıya sahiptir. Fırat kompozit boru PR-P (Polipropilen Random Copolimer) ham maddesiyle cam elyaf takviyeli polipropilen ham maddelerinin birleşiminden üretilir. Hijyenik olması, kireçlenme ve paslanma gibi durumların söz konusu olmamasının yanı sıra sunduğu montaj kolaylığı ile de bina içi sıcak ve soğuk su tesisatlarında en sık kullanılan çözümdür. 

PPRC ve HDPE Boru Nerelerde Kullanılır?

PPRC boru havalimanı, konut, villa, okul, stat, AVM, belediye ve kamu binaları, residence, metro ve otel projelerinde güvenli bir şekilde kullanılabilir. 20 derecede ve 25 ATÜ basınçta 50 yıl çalışma ömrü olan PPRC borular -20 ila +95 derece aralığındaki sıcaklıklarda kullanıma uygundurlar. Bununla birlikte boru içindeki akışkanların donma derecesine uygun olacak şekilde izolasyon uygulanması gerekir.

Alüminyum folyolu PPRC borularda folyo soyma işleminden sonra, kaynak mesafesinde folyo parçacıklarının kalmamasına özen gösterilmelidir. Eğer 30 derece üzerinde dönüşlerde kullanım söz konusuysa 45 derecelik dirseklerin kullanılması ihmal edilmemelidir. Metalli ek parça uygulamalarında aşırı sıkmalardan kaçınmaya ve kendir yerine teflon bant kullanılması gerekir. Boruların kesimi sırasında boru eksenine dik yönde kesim yapılmalı ve keskin boru makası kullanılmalıdır. Kesim yerinden çatlayan borularla ek parçaları kullanılmadığı gibi kirli boru ve ek parçalara kaynak yapmama konusunda dikkatli olunmalıdır. Bağlantılarda konik dişli parçaların kullanılmaması ve boruların her tür çarpma ve darbe etkisinden korunması çok önemlidir. Tesisatın donma tehlikesine karşı korunması gerekliliği kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Yüksek esneme kabiliyetine sahip olan HDPE borular kolay montajlanabilir. Yeraltı hareketlerinden etkilenmedikleri için kırılma riskleri bulunmaz. Denizaltı projelerinde kullanılmaya çok uygun olmalarının nedeni deniz hareketlerinden ve deniz suyundan etkilenmemeleridir. Birleştirme yöntemleri nedeniyle montaj firesi olması söz konusu değildir.
Bize Ulaşın