Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Uygulamanın yapılacağı mahalde, insan bulunması durumunda kullanılacak gazın insana zarar vermemesi temel gerekliliktir. FM-200 (HFC – 227ea), Novec1230, IG-01 (Argon) vb. gazlar, sistem tasarımının doğru yapılması koşulu ile insan bulunan hacimlerde kullanılabilmektedir. CO2 gazının ise, insan bulunan hacimlerde kullanılmaması veye şartlı kullanılması tavsiye edilir.

Gazlı yangın söndürme sistemlerinde hacim koruma esastır. Bu sebeple uygulama yapılacak mahalin net hacmi hesaplanır. Korunacak mahalin net hacmi hesaplanırken; mahal içinde yer alana sabit yapıların (kolon, kiriş) hacimleri mahal hacminden düşülür. Ayrıca mahalde bulunan asma tavan ve yükseltilmiş döşeme hacimleri net hacme eklenir. Bu noktadan sonra tasarlanacak söndürme sistemi temel gereklilikleri dikkate alınarak ön hesapları, detay planlama ve projelendirme hesaplama işlemi mevcut duruma göre yeniden yapılır.

Gazlı söndürme sistemlerinin başarısı uygulandıkları mahal içinde gerekli söndürme konsantrasyonuna erişilmesine bağlıdır. Bunun anlamı gazlı söndürme sistemi ile korunan hacmin sızdırmazlığı en az gerekli gaz konsantrasyonunu hacim içinde tutacak nitelikte olmalıdır. Bu kriter sağlanamadığı zaman sistemin başarılı olabilme ihtimali yoktur.

Gazlı yangın söndürme sistemlerinde Lokal Koruma da yapılabilmektedir. Bu amaçla CO2 gazı kullanılmaktadır.

Bize Ulaşın