Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon
Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstürksiyon Nedir ?

Genellikle spor tesislerinde , fabrika binalarında, çelik sanayi yapılarında, uçak hangarlarında, atölyelerde, hangarlarda ve depolarda kullanılan tüm taşıyıcı sistemlerinin çelikten üretildiği özellikle deprem tehlikesi bulunan bölgelerde kurulan geniş açıklık ve yüksekliğe sahip yapı ürünlerine çelik konstrüksiyon denir. Çelik konstrüksiyon yapıları diğer taşıyıcı sistemlere oranla üstün mekanik özelliklere, uygulama kolaylığına ve statik yeteneklere sahiptir. Çelik konstrüksiyon yapılar güvenli ve ekonomik olmasının yanında hızlı kurulum ve sökülüp başka yere taşınma açısından da büyük kolaylık sağlar.

Neden Çelik Konstrüksiyon ?

Yapılarda beton yerine çelik kullanılmasının bazı sebepleri bulunmaktadır.

  • Çelik sağlamlığı, direnci ve dayanıklılığı ile beton ve tahta yapılara göre daha avantajlıdır.
  • Kötü zeminli bölgelere uyumlu, taşıdığı yüke oranla daha az yer kaplıyor.
  • Uzama, esneme ve yük altında şekil değiştirip yükleme kalkınca eski mukavemetini sürdürebiliyor.
  • Esnek yapısı sayesinde deprem sırasında sallanır fakat yıkılmaz, ayrıca bu yapıların duvarlarıda çelikten üretildiği için yalnızca kolon ve kirişlere yük bindirilmeyip yıkılma riski azaltılmış olur.

Çelik Konstrüksiyon Yararları

  • Çelik Konstrüksiyon İş Gücü

    Kurulumu sırasında hava şartlarının bir önemi bulunmayıp kullanılan iş gücüne bağlı olarak kesintisiz çalışma ve kurulum imkanı sağlamaktadır.

  • Çelik Konstrüksiyonda Çözüm İmkanı

    Yapı mimarisinde sınırsız çözüm imkanı sunarak mimaride değişim yapmak gerektiğinde sorunsuz ve hızlı bir şekilde büyütülme ve küçültülme imkanı sağlar.

Çelik Konstrüksiyon Yapıların Ömrü Ne Kadardır ?

Çelik konstrüksiyon yapıların  ömrü saf metalden üretildikleri için diğer beton yapılara oranla oldukça uzundur . Örneğin çelik yapılar beton yapılar gibi zamanla korozyona uğramaz ve yıpranma, çatlama gibi durumlar gözlenemez. Ayrıca beton yapılarda tesisat montajı bir kere yapılır ve artık değiştirilmesi mümkün değildir.  Oysa ki çelik konstrüksiyon yapılarda istenildiği an tesisat yapıları yenilenebilmektedir. Ayrıca beton yapılarda telefon kabloları , duvar içlerinden geçen elektrik tesisatları , elektronik donanımlar vb. değiştirilmesi ve yenilenmesi çok zorken çelik konstrüksiyon yapılarda bu değişimler ve yenilemeler çok rahat yapılabilmektedir.

Bize Ulaşın